Fischgaard '18 Awards

PRODUCERS AWARDS

BEST ORIGINAL SCORE

Winner: In the Darkest Light
Team: Duber Brothers Productions, Charlotte Grandpre

BEST CINEMATOGRAPHY

Winner: In the Darkest Light
Team: Duber Brothers Productions, Gary Darling and Steven Huber

BEST ACTOR

Winner: We Interrupt This Program
Team: JMS Films, Dale Shornack

BEST DEBUT ACTOR

Winner: Foul Deeds
Team: Thingevski Pics, Pearl Oatmyer

BEST ANIMATION

Winner: We Interrupt This Program
Team: JMS Films, Producer: John Sullivan

BEST ENSEMBLE

Winner: PREZ
Team: Fallout Creative, Producer: Dan Cleberg

BEST NEW FILMMAKER

Winner: Uber Sitter
Team: Spotted Ear Jr., Producer: Alice Vogel

FISKLIVER FARES (PEOPLE'S CHOICE) Awards

PEOPLE'S CHOICE - BEST MOVIE POSTER

Runner Up Just the Way it Should Be
Team: Condiments Unlimited, Producer: Isaac Seaton
Winner: PREZ
Team: Fallout Creative, Anastasia Asp

PEOPLE'S CHOICE - BEST USE OF CHARACTER

Runner Up: We Interrupt This Program
Team: JMS Films, Producer: John Sullivan
Winner: PREZ
Team: Fallout Creative, Producer: Dan Cleberg

PEOPLE'S CHOICE - BEST USE OF PROP

Runner Up (Tie) Foul Deeds
Team: Thingevski Pics, Producer: Jamie Myers
Runner Up (Tie) Uber Sitter
Team: Spotted Ear Jr. Producer: Alice Vogel
Runner Up (Tie) Just the Way it Should Be
Team: Condiments Unlimited, Producer: Isaac Seaton
Winner: PREZ
Team: Fallout Creative, Producer: Dan Cleberg

PEOPLE'S CHOICE - BEST USE OF LINE OF DIALOGUE

Runner Up PREZ
Team: Fallout Creative, Producer: Dan Cleberg
Winner: Uber Sitter
Team: Spotted Ear Jr. Producer: Alice Vogel

PEOPLE'S CHOICE - BEST FILM

Runner Up: Everyday Romance
Team: Spotted Ear Productions, Producer: John Vogel
Winner: Just the Way it Should Be
Team: Condiments Unlimited, Producer: Isaac Seaton

FILMMAKERS AWARD

SPIRIT OF FISCHGAARD

Winner (Tie): Just the Way it Should Be
Team: Condiments Unlimited, Producer: Isaac Seaton
Winner (Tie): Uber Sitter
Team: Spotted Ear Jr., Producer: Alice Vogel

ADJUDICATOR AWARDS

CREATIVE EXCELLENCE

Runner Up Just the Way it Should Be
Team: Condiments Unlimited, Producer: Isaac Seaton
Winner: We Interrupt This Program
Team: JMS Films, Producer: John Sullivan

TECHNICAL EXCELLENCE

Runner Up PREZ
Team: Fallout Creative, Producer: Dan Cleberg
Winner: In the Darkest Light
Team: Duber Brothers Productions, Producers: Gary Darling and Steven Huber

BEST FILM

Runner Up: We Interrupt This Program
Team: JMS Films, Producer: John Sullivan
Winner: Everyday Romance
Team: Spotted Ear Productions, Producer: John Vogel